Филмови

"Почетак" ("Inception")


У мору високобуџетних филмова који нас својим специјалним ефектима остављају без даха док причу гурају у други план, испливао је, 2010. године, филм "Почетак". Рад Кристофера Нолана (најпознатији по Бетмен трилогији) главни фокус ставља на причу и њен развој. У центру приче, налази се Дом Коб, криминалац који улази у снове других људи и краде потребне информације. Наиме, он користи машину помоћу које може ући у свој сан и контролисати га, али, исто тако, може улазити и у снове других људи. Због своје мрачне прошлости, он је приморан да користи своје јединствене способности како би, заједно са својим тимом, избршавао прљаве послове које му поверавају разне корпорације.
Заплет почиње када га његова мета пронађе и уцени да ради за њу. Посао који добија је да у мету, његовог новог налогодаваоца-сарадника, усади идеју због које ће наследник (мета) одустати од свог наследства. Као награда, понуђено му је брисање његове прошлости и повратак кући. Поред саме природе посла, усађивања идеје, односно одлазак у најдубља места људског ума, проблем му прави и његова прошлост која се враћа у сновима и са којим ће морати да се суочи како би обавио задатак. Окупља тим састављен од свог послодавца, талентоване девојке-новајлије и својих пријатеља и заједно крећу у акцију...



Сродна слика






Визуални приказ је феноменалан! Специјални ефекти су одлични и у потпуности нам дочаравају како свет снова изгледа. Ипак, они нису заступљени током целог трајања филма, јер је главни акценат стављен на причу (сам Нолан је, наводно, одбио да филм буде урађен у 3D технологији, како гледаоцима не би пажња била скренута са приче). Звук је на веома високом нивоу и чак је добио 2 оскара (најлепши звук и најбоља монтажа звука). Филм користи песму Едит Пиаф из 1956. године "Non je ne regrette rien". Глумци су одрадили врашки добар посао. Главну улогу је савршено изнео Леонардо Ди Каприо (који, ипак, није добио оскара), као и млада глумица Елен Пејџ. Остали глумци које ваља споменути су: Кен Ватанабе, Џозеф Гордон-Левит, Марион Котијар итд.


Сродна слика



Јава и сан се константно преплићу, границе полако бледе, а гледаоци бивају остављени да посматрају екран наредних 15 минута након завршетка. Тако се најверодостојније може описати овај филм. Елем, овај филм одлично интерпретира свет снова и безброј могућности који у њему можемо чинити. Снови су, наиме, једна од најтајновитијих "места" које је људски род истражио и Нолан је искористио ту чињеницу како би нам дочарао своје виђење ове појаве. Сама радња филма је доста комплексна, а дијалози ће вас често још више збуњивати. Важно је напоменути да овај филм неће "рециклирати" сцене које су већ једном приказане, већ ће, једноставно "гурати напред". Иако је доста тежак за гледање, уколико "укључите" мозак од самог почетка и држите очи "широм отворене" филм ће вас наградити епским крајем. Али, да савршенство не постоји, најбољи доказ је овај филм.

Највећа мана филма јесу ликови! Осим главног лика, са којим се постепено упознајемо током трајања филма, ми не бивамо дубље упознати ни са једним другим ликом. Њихов живот, циљеви и амбиције као и разлог њиховог деловања нису довољно срочени, тако да остајемо само површно упознати са осталим ликовима. Истина је да није било времена да се дубље обраде ликови и исприча ова фантастична прича, али нама су дате само опште информације и стиче се утисак да је њихова једина улога да постоје (јер иако већина није битна за радњу филма, битни су за сам филм). Идеја је прича за себе, јер се не може посматрати ни као мана, а ни као врлина. Иако многи мисле да је идеја о човеку који улази у туђе снове и руши границе стварности, оригинална, то овде, ипак, није случај. Незнање публике не чуди, јер већина њих није упозната са светом анимеа тј. анимираним серијама и филмовима који нам долазе из Јапана. Наиме, 2006. године појавио се филм "Паприка" чија се радња врти око девојке која користи одређену машину како би улазила у снове других људи. Делује познато? Иако је заплет другачији, сама идеја, па и неке сцене, узети су из овог филма.

Сродна слика




Фим је добио 4 оскара (најбољи сниматељ- Вили Фистер; најбољи визуални ефекти; најбоља монтажа звука и најлепши звук) и бројне друге награде (BAFTA, Златни глобус). И поред (не) оригиналности, слабо писаних ликова и конфузне радње, ово је ипак остварење које треба погледати. Моје лично мишљење је да овај филм није битно разумети, колико је битно доживети!








ТОПЛА ПРЕПОРУКА!

Сродна слика






Живковић Јован ПТ4













Нема коментара:

Постави коментар